Cytogenetická laboratoř Brno

Histaminová intolerance

Histaminová intolerance (HIT) je definována jako stav způsobený nerovnováhou mezi histaminem uvolňovaným z potravy a schopností organismu takové množství odbourat. Za odbourávání histaminu v těle je zodpovědný enzym diaminooxydáza – DAO (kódovaná genem AOC1).

Pro koho je vyšetření určeno


Požadavek na vzorek

Plná krev (optimum 2-5ml) v K3EDTA, bukální stěr (2x), transport v co nejkratší době při 4-9°C

Termín výsledků a cena

3 týdny nebo dle domluvy
V indikovaných případech je vyšetření hrazeno pojišťovnou.
1 800 Kč

Histaminová intolerance (HIT) je definována jako stav způsobený nerovnováhou mezi histaminem uvolňovaným z potravy a schopností organismu takové množství odbourat. Za odbourávání histaminu v těle jsou zodpovědné enzymy diaminooxydáza – DAO (kódovaná genem AOC1) a histamine-N-methyltransferáza – HNMT.

Histamin je chemická látka, která v organismu plní několik funkcí.  Je to důležitý neurotransmiter a imunomodulátor. Dále stimuluje sekreci žaludečních šťáv, ovlivňuje správnou funkci hladké svaloviny, krevní tlak, vasodilataci a pomáhá při hojení ran.

Histamin se vyskytuje v široké škále potravin, takže se mu nelze zcela vyhnout. Rizikové skupiny potravin s vysokými množstvím histaminu jsou fermentované, konzervované, kvašené a uleželé potraviny (alkoholické nápoje, zrající sýry, uzeniny, jogurt, kvašené zelí, kvasnice, mleté maso, konzervy, čokoláda …).

Projevy HIT jsou různorodé – ucpaný nos, vyrážka, svědění kůže, zácpa/průjem, nízký tlak, bolest hlavy, trávicí obtíže a další.

 

Tento genetický test je zaměřen na detekci 4 variant v genu AOC1, který kóduje enzym DAO. Test je vhodný pro pacienty, kteří mají příznaky HIT a byla jim zjištěna snížená aktivita enzymu DAO a slouží k rozlišení mezi primární (geneticky podmíněnou, vrozenou) a sekundární (získanou) formou histaminové intolerance. Při sekundární příčině je nedostatek enzymu podmíněn jinými vlivy (léky, alkohol, poškození střevní sliznice a další) a je pravděpodobné, že při dietě/vysazení léků mohou příznaky vymizet.

Poradíme vám

Nevíte, jaké vyšetření potřebujete?

Pošlete nám dotaz a my vám poradíme, jaké vyšetření je pro vás vhodné. Stačí zadat kontaktní údaje a ozveme se vám.

Odeslat dotaz