Lidský cytomegalovirus (CMV, HHV-5) je jedna z nejčastějších kongenitálních infekcí plodu, která bývá příčinou senzorineurální ztráty sluchu a mentální retardace.
Přímý průkaz cytomegalovirové (CMV) DNA v plodové vodě a periferní krvi (virová "nálož")
Lidský cytomegalovirus (CMV, HHV-5) je jedna z nejčastějších kongenitálních infekcí plodu, která bývá příčinou senzorineurální ztráty sluchu a mentální retardace. Největší riziko vážného postižení plodu je u gravidních žen s primární CMV infekcí v prvním trimestru a na začátku druhého trimestru. Riziko transplacentárního přenosu infekce z matky na plod je u primárních infekcí 30 - 40%, u reinfekcí 1.4%. Invazivní prenatální diagnostika (např. odběr plodové vody) zaměřená na průkaz cytomegalovirové DNA se provádí převážně u gravidních žen s primární CMV infekcí (nebo s CMVinfekcí neurčeného typu) detekovanou v první polovině těhotenství nebo v případech abnormálního ultrazvukového nálezu u plodu (např. intrauterinní růstová retardace, hydrops nebo ascites, hyperechogenní střeva, pleurální nebo perikardiální výpotek, hepatosplenomegalie, intrahepatálníkalcifikace, pseudomeconiový ileus a abnormality centrálního nervového systému).
Analýzu pro detekci cytomegalovirové infekce u gravidní ženy lze provést také odběrem její periferní krve. Při analýze periferní krve jsme v naší laboratoři schopni semikvantitativně určit přibližné množství CMV na objem vzorku (virová "nálož").