Provádíme preventivní PCR vyšetření COVID-19 hrazené pojišťovnou (2x za měsíc). Více informací zde.

Cytogenetická laboratoř Brno

Celiakie

Celiakální sprue (celiakie, glutenová enteropatie) je chronické autoimunitní onemocnění, charakterizované trvalou nesnášenlivostí lepku

Pro koho je vyšetření určeno

Pacienti s pozitivní rodinnou anamnézou, s gastrointestinálními symptomy (průjmy, malabsorpce, bolesti břicha), s jiným autoimunitním onemocněním (diabetes mellitus I. typu, thyreoiditida), děti s růstovou retardací

Požadavek na vzorek

Plná krev (optimum 2-5ml) v K3EDTA

Termín výsledků a cena

3 týdny (STATIM 5 dnů)
V indikovaných případech je vyšetření hrazeno pojišťovnou
1 950 Kč

Celiakální sprue (celiakie, glutenová enteropatie) je chronické autoimunitní onemocnění, charakterizované trvalou nesnášenlivostí lepku (glutenu) s typickými zánětlivými změnami sliznice tenkého střeva.
U jedinců s touto nesnášenlivostí potrava obsahující lepek (což je hlavní bílkovinná složka obsažená v pšenici, žitě a ječmenu) poškozuje povrch sliznice tenkého střeva, čímž se snižuje schopnost trávení a vstřebávání živin. Onemocnění je nejčastěji diagnostikováno v dětském věku, ale může se projevit kdykoliv v dospělosti. Manifestaci také může předcházet zátěžové situace, jako je těhotenství, operace a infekce. Prevalence celiakie v Evropě je odhadována na 1: 150, ale mnoho případů zůstává nediagnostikovaných kvůli velké variabilitě symptomů. Hlavními příznaky jsou únava, poruchy funkce zažívacího traktu spojené s průjmy, bolestmi břicha, plynatostí, anémií, hubnutím a psychické poruchy. Celiakie bývá často asociována s jinými autoimunitními chorobami (diabetes mellitus 1. typu, autoimunitní záněty štítné žlázy, revmatoidní artritida). Celoživotní dieta s vyloučením lepku je v současné době jediná možná a efektivní léčba, která vede k regeneraci tenkého střeva.

Celiakie je multifaktoriální onemocnění, na kterém se podílí jak genetické, tak i enviromentální faktory. Jako rizikové predispoziční faktory byly odhaleny HLA-molekuly, zejména HLA-DQ2 a HLA-DQ8. HLA-DQ2 heterodimer je kódován alelami DQA1*05 a DQB1*02 a vyskytuje se u 95 % pacientů s celiakií. Většina DQ2-negativních pacientů (5-10%) nese HLA-DQ8 heterodimer kódovaný DQA1*03 a DQB1*03 alelami.

V naší laboratoři provádíme genotypizaci HLA-DQ2 a HLA-DQ8. Průkaz rizikového haplotypu však neznamená automaticky potvrzení diagnózy celiakie, dále je potřeba provedení sérologických testů a enterobiopsie – vyšetření vzorku sliznice tenkého střeva.

Poradíme vám

Nevíte, jaké vyšetření potřebujete?

Pošlete nám dotaz a my vám poradíme, jaké vyšetření je pro vás vhodné. Stačí zadat kontaktní údaje a ozveme se vám.

Odeslat dotaz